w

Uważaj na e-recepty. Nowy pomysł oszustów.

laddlajutt1722, pixabay

Już od kilku lat lekarze nie wystawiają pacjentom pisanych recept, a tzw. e-recepty. Elektroniczy dokument, który pozwala nam wykupić leki używając jednorazowego kodu, ułatwił życie zarówno chorym, lekarzom jak i farmaceutom. Zwykłe recepty były pisane ręcznie i wprowadzały wiele problemów odczytującym je aptekarzom.

Jak się okazuje i w tej kwestii oszuści nie śpią i już opracowali system wyłudzania pieniędzy. W jaki sposób działają cyberprzestępcy? Sprawa jest prosta. Pacjent otrzymuje fałszywy sms lub e-mail z dołączonym do niego linkiem. Po kliknięciu na link osoba zostaje przekierowana do strony z której Cyberoszuści wyłudzają prywatne dane konieczne do logowania.

Sponsorowane

Nowy pomysł Cyberoszustów.

Ministerstwo Zdrowia ostrzega pacjentów przed niebezpiecznymi linkami, które mogą zostać do nas wysłane. Fałszywe e-maile wykorzystują wizerunek Ministerstwa Zdrowia co sprawia, że przypominają oryginalny dokument. W momencie otrzymania wątpliwej recepty sprawę należy natychmiast zgłosić przez infolinię lub zweryfikować na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia. Sprawę możesz również zgłosić na stronie https://incydent.cert.pl

„Ostrzegamy przed nowym wariantem kampanii phishingowej wyłudzającej dane do logowania. Tym razem cyberoszuści wykorzystują wizerunek Ministerstwa Zdrowia i usługę e-recepta”

informuje Ministerstwo
Sponsorowane

Co powinno wzbudzić naszą czujność?

E-recepta to krótki kod, jeśli więc w wiadomości zobaczymy dodatkowy link lub prośbę o zalogowanie się na jakiejś stronie to już możemy podejrzewać, że coś jest nie tak. Sprawą oczywistą jest również sytuacja w której nie mieliśmy kontaktu z lekarzem, a otrzymujemy kod e-recepty.

Jak powinna wyglądać prawdziwa wiadomość i gdzie ją otrzymasz:

Sponsorowane
 • sms-em jako 4-cyfrowy kod
 • e-mailem z załącznikiem PDF
 • powiadomieniem w Internetowym Koncie Pacjenta
 • od lekarza w formie wydruku

Zobacz również:

Sponsorowane
 • Źródła:
 • www.o2.pl Zewnętrzne źródło
 • Miniatura:
 • laddlajutt1722, pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane