Spis treści
Od 6 marca w Sejmie trwał protest opiekunów osób niepełnosprawnych. Powodem protestu była zmiana wysokości renty socjalnej. Osoby niepełnosprawne walczyły również o umożliwienie im podejmowania pracy zarobkowej. Co udało się osiągnąć?
Protest okazał się korzystny dla osób niepełnosprawnych. Sejm przyjął trzy poziomy wsparcia, które w w przypadku pozytywnego uchwalenia wejdą w życie 1 stycznia 2024 r. Pomoc ma być dostosowana do stopnia w jakim dana osoba uzależniona jest od swojego opiekuna.
Wniosek o podwyżkę renty socjalnej.
Dodatkową kwestią o którą wnioskowali opiekunowie było podniesienie renty do poziomu najniższego wynagrodzenia, czyli 3490 zł brutto. Od nowego roku wysokość renty socjalnej to 1588,44 zł brutto i jest to stanowczo za niska kwota wobec wydatków ponoszonych na leki, rehabilitację i kosztowne wizyty u specjalistów.

Pomoc osobom niepełnosprawnym będzie wielokierunkowa.
Paweł Wdówik poinformował, że pomoc będzie oparta na kilku filarach. Pierwszy z nich nie będzie obwarowany żadnymi szczególnymi warunkami i będzie należał się osobie niepełnosprawnej niezależnie od stopnia niepełnosprawności i wysokości dochodu. Będzie się należał osobom, który mają ustalony poziom potrzeby wsparcia oparty na międzynarodowej klasyfikacji ICF. Dana osoba będzie miała przydzielane punkty od 0 do 100.W ramach tego filaru są możliwe trzy opcje:
- 1 poziom będzie równy dwukrotności renty socjalnej
- 2 poziom będzie równy rencie socjalnej
- 3 poziom będzie równy 50% renty socjalnej
Zmiany przewidziane są od 1 lipca 2024 r.
Pierwsze świadczenia, które wejdą w życie 1 stycznia 2024 r. zostaną przydzielone osobom, które w skali ICF otrzymają 90 do 100 punktów. Pakietem ochronnym zostaną również objęci opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy będą mieli płacone składki, jeśli nie będą mogli pracować. Będą mogli również korzystać z zasiłku dla bezrobotnych lub przejść na świadczenie przedemerytalne.
Osoby, które nie przejdą na świadczenie wspierające będą mogły w ramach świadczenia pielęgnacyjnego podjąć dodatkową pracę zarobkową w której roczne zarobki nie przekroczą 20 tys. złotych.