w

Koniec ze zwolnieniami lekarskimi i e-receptami wystawianymi przez Internet.

stevecoleimages, Getty Images Signature

Pandemia koronawirusa sprawiła, że w Internecie bez problemu można otrzymać zarówno receptę jak i zwolnienie lekarskie. Mały dostęp do lekarzy, ograniczona ilość przyjmowanych pacjentów, a także wzmożone zachorowania sprawiły, że to rozwiązanie okazało się niesamowicie skuteczne i jak wspomina współzałożyciel Receptomat.pl: „rozwiązało problem niedoboru medyków i rosnących kosztów opieki medycznej”.

Pandemia wyciszyła się, a Polacy masowo korzystają z telefonicznych i internetowych porad. Problem stał się na tyle poważny, że sprawą postanowił zająć się rząd. Wiceminister Waldemar Kraska na antenie Radia Plus stwierdził:

Sponsorowane

„Jeżeli lekarz w ciągu kilkunastu minut wystawia kilkadziesiąt recept, to wiadomo, że nie zostało to poparte badaniem”.

Pracodawcy apelują.

Sponsorowane

Zainteresowanie tą sprawą wzrosło na skutek apeli pracodawców, którzy nie mogą poradzić sobie z masowymi zwolnieniami pracowników. Serwisy dzięki którym można uzyskać receptę lub zwolnienie pośredniczą w kontakcie z lekarzem, który na podstawie wywiadu medycznego powinien wydać konkretne zalecenia. Często jednak dzieje się tak, że klient płaci i otrzymuje dokument od osoby, która tylko posługuje się pieczątką lekarza.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada duże zmiany w tej kwestii i chce ograniczyć działalność serwisów, które pośredniczą w wydawaniu zwolnień i e-recept:

„Możliwe, że przepisy w tym zakresie się zmienią. Pracujemy, by to zdecydowanie zmienić. Chcemy to zrobić jeszcze w tej kadencji”

dodaje Waldemar Kraska
Sponsorowane

Lewica jest w tej kwestii zgodna z partią rządzącą.

Na problem masowych zwolnień i recept zwracała uwagę lewica. W rozmowie z rynekzdrowia.pl Krzysztof Gawkowski mówił o tym, że 'lekarze’ wystawiają tysiące recept nie widząc i nie komunikując się z pacjentem.

 „Recepty wystawiane są przez lekarza z prawem wykonywania zawodu, niezależnie od specjalności. Niektórzy medycy potrafili wystawić tysiące recept, nie widząc pacjentów”

Zobacz również:

Sponsorowane
  • Źródła:
  • next.gazeta.pl Zewnętrzne źródło
  • Miniatura:
  • stevecoleimages, Getty Images Signature

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane