w

Cukrzyca mózgu- czym jest i co ją powoduje?

Anton Nita's Images

Na świecie można już mówić o epidemii otyłości. Również w Polsce z każdym rokiem rośnie liczba osób borykających się z problem nadwagi. Nadmiar kilogramów może być przyczyną aż 200 różnych chorób i związanych z nimi powikłań.

Otyłość działa bardzo destrukcyjnie na nasz mózg. Naukowcy zaobserwowali u osób otyłych zmiany w mózgu charakterystyczne dla choroby Alzheimera. Według badań opublikowanych w „Journal of Alzheimer’s Disease” otyłość uszkadza w mózgu obszary odpowiedzialne za zapamiętywanie i uczenie się.

Sponsorowane

Coraz częściej choroby mózgu łączone są z zaburzeniami wagi.

Grzegorz Dzida z Uniwesytetu Medycznego w Lublinie wspomina, że długo wiązano zaburzenia demencyjne z chorobami pochodzenia naczyniowego. Mowa tu o osobach chorych na cukrzycę, nadciśnienie i zaburzenia lipidowe u których obserwowano zaburzenia pamięci. Od dłuższego czasu coraz częściej choroby mózgu i skłonność do Alzheimera wiązane są z zaburzeniami wagi.

Sponsorowane

Do tej pory przyczyny choroby Alzheimera nie są dokładnie znane.

Choroba Alzheimera nie jest jeszcze dokładnie zbadana i nie są znane jej przyczyny. Lekarze wiedzą jedynie, że w jej trakcie dochodzi do gromadzenia się białka, beta- amyloidu, zwiększania się się masy neuronów i jednoczesnego zmniejszania się substancji szarej, niezbędnej do wykonywania funkcji intelektualnych. Okazuje się, że w mózgu osób otyłych zaobserwowano te same zaburzenia. Stąd coraz częściej pojawia się termin „otyłości mózgu”. Proces działa w dwie strony. Z jednej strony zmniejsza się ilość istoty szarej, z drugiej uszkodzony mózg wysyła sygnały zaburzające metabolizm i regulację apetytu. Mamy do czynienia z tzw. „błędnym kołem”

Przyczyny choroby Alzheimera nie są do końca znane, wiemy jednak, że zmiany które zachodzą w organiźmie chorej osoby są nieodwracalne, a chorobę można jedynie spowolnić. Mając na uwadze ten fakt, warto zadbać o prawidłową wagę, aby wykluczyć choć jeden czynnik, który może wywołać u nas tą groźną chorobę zabierającą nam stopniowo pamięć.

Zobacz również:

Sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane