w ,

Co raz więcej lekarzy choruje. Choroba nie oszczędza nawet młodych.

PeopleImages, Getty Images Signature

Praca lekarza nie jest łatwa. Codziennie przyjmują masę pacjentów i spotykają na swojej drodze różne przypadki i charaktery. Muszą rozgraniczyć osoby, które faktycznie potrzebują pomocy, a które nie wymagają pierwszej opieki, co często spotyka się z niezadowoleniem pacjentów.

W związku z tym co raz więcej lekarzy ma depresję, a duże grono deklaruje wypalenie zawodowe. Co najgorsze choroba dotyka nawet młodych lekarzy. Chirurdzy, ortopedzi, specjaliści zajmujący się opieką paliatywną i rodzinną- choroba nie oszczędza żadnej specjalizacji.

Sponsorowane

Od 2019 r. wypalenie zawodowe jest zaklasyfikowane do chorób ICD-11. Choroba dotyka głównie te specjalizacje, które pracują pod naciskiem czasu i których praca jest obarczona największą niepewnością i odpowiedzialnością za zagrożone życie ludzkie.

„Mając kontrakt z NFZ, praktycznie nie mam prawa chorować ani odpoczywać”

Biurokracja i cała organizacja systemu medycznego w Polsce, a także braki kadrowe sprawiają, że na lekarzy poza ratowaniem zdrowia i życia spada co raz więcej obowiązków i muszą pracować nadgodziny. Lekarze są przemęczeni, pracują nawet wtedy kiedy sami chorują, nie wykorzystują urlopów. Najgorzej jest w państwowej służbie zdrowia. Małgorzata Stokowska- Wojda o swojej pracy mówi tak:

Sponsorowane

„Mając kontrakt z NFZ, praktycznie nie mam prawa chorować ani odpoczywać”

Specjaliści prywatni sami dysponują swoim czasem i tutaj odsetek osób z wypaleniem zawodowym jest niewielki.

9-10.03.2023 r odbędzie się Kongres poświęcony m.in. wypaleniom zawodowym lekarzy.

Sponsorowane

W związku z tym, że problem staje się wyjątkowo poważny i częsty 9/10 marca 2023 r. odbędzie się VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych- w którym będzie poruszany temat depresji, wypalenia zawodowego i uzależnień lekarzy. Zainteresowani mogą udać się w tych dniach do Katowic.

  • Źródła:
  • www.pulshr.pl Zewnętrzne źródło
  • Miniatura:
  • PeopleImages, Getty Images Signature

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane