Spis treści
Coraz więcej osób miewa problemy ze wzrokiem. Długie oglądanie TV, spędzanie wielu godzin przed ekranem laptopa i smartfona sprawiają, że z każdym rokiem problem narasta. Część osób decyduje się na założenie okularów lub soczewek, ale istnieje duże grono osób, które szuka innych rozwiązań.
Jednym z popularnych zabiegów korygujących wzrok i jego wady, czyli krótkowzroczność i dalekowzroczność jest jego laserowa korekcja, która pozwala przywrócić ostrość widzenia. W trakcie zabiegu lekarz zmienia kształt rogówki. W przypadku krótkowzroczności rogówka zostaje spłaszczona, a w przypadku dalekowzroczności uwypuklona. Laser poradzi sobie również z zaburzeniami symetrii obrotowej oka, czyli z astygmatyzmem.

Jak wygląda zabieg?
Zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa około 30 min. Przed rozpoczęciem pacjent dostaje znieczulenie miejscowe. Po uprzednim wywiadzie i wyeliminowaniu przeciwwskazań lekarz za pomocą lasera modeluje powierzchnię oka. Zabieg uważany jest za bezpieczny i jest bardzo popularny wśród Polaków. Ryzyko powikłań wynosi mniej niż 1%.
Przeciwwskazania do zabiegu?
Jak każdy zabieg tak i ten posiada szereg przeciwwskazań, które uniemożliwiają jego wykonanie. Są to:
- choroby oczu tj. jaskra, zaćma, zespół suchego oka
- ciąża/ karmienie piersią
- cukrzyca
- nowotwory
- choroby serca
- aktywne infekcje wirusowe
- zbyt pogłębiona wada wzroku
- wiek poniżej 21 lat

Czego nie robić po zabiegu?
Poprawa widzenia następuje po około 3 miesiącach od zabiegu. Aby nie zaburzyć efektów pracy lekarzy należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:
- należy unikać ostrego słońca, wiatru i deszczu
- pamiętać o stosowaniu antybiotyku
- należy ograniczyć aktywność fizyczną i starać się nie malować oczu
- nie pocierać oczu
- ograniczyć korzystanie z elektoniki
- uważać podczas kąpieli na szampon i mydło
3- 6 tysięcy za korekcję laserową jednego oka.
A teraz najważniejsza kwestia, czyli cena samego zabiegu? Zabieg można wykonać tylko i wyłącznie prywatnie i nie jest on refundowany przez NFZ. Cena zależy od miejscowości w której wykonujemy zabieg, doświadczenie lekarza i klasy sprzętu i oscyluje pomiędzy 3500 i 6000 zł za jedno oko.