w , ,

Ważna wiadomość dla posiadaczy smartfonów.

bongkarn thanyakij, Pexels

Żyjemy w czasach gdzie już małe dzieci mają swoje prywatne smartfony. Dzwonimy, piszemy, robimy dobrej jakości filmy i zdjęcia, korzystamy z internetu. Telefony stały się dla nas codziennością i nikt już nie wyobraża sobie bez nich życia.

O negatywnych skutkach używania smartfonów przekonała się mieszkanka Irlandii. Przestrzega przed nimi również neurolog dr Sudhir Kumar. 30-lenia kobieta była uzależniona od swojego smartfonu i spędzała przed nim każdą wolną chwilę. Z czasem zaczęła widzieć mniej wyraźnie i jakby za mgłą, dostrzegała również tęczowe kręgi wokół źródeł światła, aż wreszcie zupełnie straciła wzrok. Specjaliści rozkładali ręce, gdyż młody wiek Irlandki nie wskazywał na popularne choroby oczu.

Sponsorowane

Aby uniknąć operacji pierwszą radą lekarzy było odstawienie smartfonu. Okazało się, że ta prosta rzecz sprawiała, że wzrok kobiety zaczął wracać do normalności. Przypadek ten opisano jako „syndrom widzenia komputerowego”.

Syndrom widzenia komputerowego.

Chorobę opisano już końcówką XX wieku, kiedy to telefony i telewizja stały się codziennością ludzi. Specjaliści idąc o krok dalej, stwierdzają nawet, że smartfony są znacznie groźniejsze dla wzroku, niż światło emitowane przez monitory komputerowe czy telewizję. Dr Sudhir Kumar tłumaczy to w ten sposób:

Sponsorowane

„Piki widmowe dla smartfonów są bardzo podobne do niebieskiego światła widzialnego o krótkiej długości fali. Uszkodzenia siatkówki spowodowane przez światło, zwłaszcza światło niebieskie, są dobrze znane. Zgłoszono przypadek uszkodzenia siatkówki powodującego niewyraźne widzenie w obu oczach w wyniku używania smartfona w nocy.”

Przeciętny Polak spędza przed ekranem telefonu około 3 h dziennie.

Dr Kumar wspomina również o tym, że wystarczy 20 minutowa przerwa, aby uniknąć problemów z wzrokiem. Jeśli nie zaczniemy ograniczać używania smartfonów, problem ten może dotknąć nawet 2/3 populacji. Według statystyk w Polsce ten problem nie jest jeszcze tak duży jak w Indiach. Polacy korzystają ze smartfonów około trzech godzin, a w Indiach jest to już ponad 4 godziny.

Sponsorowane

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane