w

Zamieszki we Francji. Ponad milion strajkujących Francuzów.

Twitter Baltic_Sea

Około miliona Francuzów wyszło na ulicę największych miast sprzeciwiając się podwyższeniu wieku emerytalnego. Protesty rozpoczęły się w czwartek. W samym Paryżu strajkowało aż 119 tysięcy osób.

Francuzi nie akceptują ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego.

Sponsorowane

Protesty w Francji trwają od początku roku. Jednak wczorajsze incydenty zgromadziły największą ilość osób i były najbardziej agresywne. Główną przyczyną strajków jest podniesienie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat. W samym Paryżu demonstrowało ok. 120 tys. osób, a w całej Francji ok. 1,08 miliona osób. Według Związków Zawodowych liczba demonstrantów mogła wynieść nawet 3,5 mln osób i jest to zdecydowany rekord od początku roku.

Do największych starć z policją doszło w czwartek wieczorem na placu Opery Paryskiej, po tym jak dzień wcześniej prezydent Macron ogłosił, że:

„jest gotów zaakceptować spadek swoich notowań, ponieważ ustawa (o podniesieniu wieku emerytalnego) była konieczna i w ogólnym interesie kraju”

Sponsorowane

Demonstranci sięgnęli po petardy i koktajle Mołotowa.

Demonstranci podpalili kiosk, obrzucili funkcjonariuszy koktajlami Mołotowa i petardami. Na południowym zachodzie w Bordeaux podpalono drzwi wejściowe do ratusza. Aresztowano 58 osób.

Francuzi mają dość rządów prezydenta Emmanuela Macrona, który według nich: „myśli, że jest Ludwikiem XIV”. Obywatele Francji zarzucają prezydentowi nie zwracanie uwagi na ich potrzeby:

Sponsorowane

„nie słucha, myśli że tylko on wie, co jest dobre dla tego kraju”

komentuje 72-letni emeryt Michael Doneddu pochodzący z francuskich przedmieść

Francuzi planują kolejne demonstracje i wiece.

Z danych podanych przez dziennik „Le Figaro” w czwartkowych starciach rannych zostało 149 policjantów, a to jeszcze nie koniec. Kolejne demonstracje zostały zaplanowane na 28 marca.

Sponsorowane
  • Źródła:
  • tvn24.pl Zewnętrzne źródło
  • Miniatura:
  • Twitter Baltic_Sea

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane