w

Legionella w Niemczech. Rośnie liczba nowych zakażeń.

Legionella zatacza coraz szerszy krąg, obejmując swoim zasięgiem nie tylko Polskę. Coraz więcej zakażeń groźną bakterią pojawiło się u naszych zachodnich sąsiadów. Jak to się stało, że legionella pojawiła się w Niemczech?

Legionella w Niemczech. Ponad 90 zakażeń w całym kraju

Sponsorowane

Według najnowszych danych podanych przez Instytut Roberta Kocha rośnie liczba zakażeń w Niemczech. Na ten moment nie wykryto wyraźnego skupiska bakterii, ale wiele mniejszych lokalnych ognisk. Zakażenia bakterią pojawiają się w całym kraju. Na ten moment liczba chorych w drugim tygodniu sierpnia była o połowę wyższa, niż w lipcu i wynosiła 90 osób. RKI zaapelował do szpitali, aby każde zapalenie płuc diagnozować w kierunku legionelli, tak aby szybko zastosować odpowiednie leczenie. Dodatkowo RKI zaleca, aby wysyłać próbki pobrane z układu oddechowego do specjalnych laboratoriów, w celu wytypowania sekwencji.

Jak ustrzec się przed legionellą?

Sponsorowane

Co eksperci mówią o tak szybkim rozprzestrzenianiu się bakterii? Według RKI jedną z przyczyn mogą być zmiany klimatyczne. W ostatnich miesiącach temperatury były bardzo wysokie, a powietrze wilgotne. Podobną zachorowalność na legionellę odnotowano latem 2021 roku. Według „Deutsche Apothekerzeitung” istnieje kilka zasad, które mogą uchronić przed rozwojem bakterii. Wystarczy pilnować pojedynczych instalacji wodnych w budynkach i raz dziennie podgrzewać wodę w bojlerach i piecykach do 60 stopni Celsjusza. Taka temperatura wystarczy, aby zabić bakterię. Szczególną uwagę należy poświęcić armaturze, która jest rzadko używana, np. w łazience przeznaczonej dla gości, czy po powrocie z dłuższego wyjazdu. Dodatkowo:

„Zaleca się regularnie spłukiwać i odkamieniać krany, aby nie dopuścić do powstania warstwy śluzu zawierającej bakterie. Stanowi ona ochronę dla legionelli przed gorącą wodą i środkami czyszczącymi. Tworzy się on szczególnie w miejscach, które są słabo spłukiwane i na chropowatych powierzchniach spowodowanych osadami wapiennymi”

Zobacz również:

Sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane