w

Kontrowersyjna słowa Papieża Franciszka do Rosjan. Na Ukrainie aż zawrzało

To już kolejna mocno niefortunna wypowiedź Papieża Franciszka. Głowa Kościoła kolejny raz wywołała poruszenie na całym świecie, zwracając się do młodych rosyjskich katolików. Kontrowersyjne słowa Papieża najbardziej poruszyły ludność ukraińską, która zarzuciła mu „głoszenie imperialistycznej propagandy”.

Kontrowersyjne słowa Papieża: „Dziękuję wam za wasz sposób w jaki jesteście Rosjanami”

Sponsorowane

W piątek, 25 sierpnia Papież Franciszek odbył zdalną rozmowę z rosyjską młodzieżą zgromadzoną w Petersburgu. To właśnie wtedy padły kontrowersyjne słowa, o których mówi cały świat. Na zakończenie spotkania Franciszek wspomniał o „wielkiej Rosji”. Była to dygresja dopowiedziana w języku włoskim. Po wygłoszeniu treści przygotowanego wcześniej tekstu, Papież powiedział do młodych:

„Nie zapominajcie nigdy o waszym dziedzictwie. Jesteście dziećmi wielkiej Rosji; wielkiej Rosji świętych, króla, wielkiej Rosji Piotra I, Katarzyny II, tego wielkiego imperium, o tak wielkiej kulturze i wielkim człowieczeństwie”

Następnie wezwał młodzież do tego by nigdy: „nie rezygnowała z tego dziedzictwa”:

Sponsorowane

„Jesteście spadkobiercami Matki Rosji, idźcie z nią naprzód. I dziękuję wam za wasz sposób bycia, za sposób, w jaki jesteście Rosjanami”

Watykan usunął dygresję Papieża Franciszka z zapisu nagrania

Przemówienie Franciszka wywołało prawdziwą burzę. Dlatego, gdy w sobotę opublikowano zapis ze spotkania, ten dodatkowy fragment został usunięty. Działanie to nic nie dało, gdyż fragment w języku włoskim już rozniósł się po świecie i dotarł na samą Ukrainę. Na reakcję tamtejszego MSZ nie trzeba było długo czekać. W poniedziałek rzecznik MSZ wygłosił przemówienie, w którym usłyszeliśmy m.in.:

„Naprawdę szkoda, że idee wielkiej rosyjskiej potęgi, które w rzeczywistości są przyczyną chronicznej agresywności Rosji, świadomie lub nieświadomie, wychodzą z ust papieża, którego misją jest według nas otwieranie oczu młodzieży rosyjskiej na destrukcyjny kurs obecnego rosyjskiego przywództwa… To właśnie “taka imperialistyczna propaganda” i “potrzeba ratowania wielkiej Matki Rosji” są używane przez Kreml do usprawiedliwiania niszczenia ukraińskich miast i wiosek oraz mordowania miejscowej ludności”

mówił Oleg Nikolenko
Sponsorowane

Nuncjatura w Kijowie odcina się od stanowiska MSZ

Nuncjatura w Kijowie natychmiast odcięła się od stanowiska MSZ. Wydano oficjalny komunikat w którym zaznaczono, że „papież nigdy nie zachęcał do imperialistycznych idei”:

„Przeciwnie, jest przekonanym przeciwnikiem i krytykiem wszelkich form imperializmu czy kolonializmu, we wszystkich narodach i sytuacjach”

Zobacz również:

Sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane