w

Chiński balon szpiegowski zestrzelony nad terytorium USA

guvendemir, Getty Images Signature

Prezydent Joe Biden wydał rozkaz zestrzelenia chińskiego balonu, który od dłuższego czasu krążył nad terytorium USA. Balon został zestrzelony przez amerykański samolot myśliwski w sobotę, dlatego że został uznany przez władze za element szpiegowski, naruszający suwerenność kraju.

Strącenie balonu w mediach społecznościowych

Sponsorowane

Amerykanie nie usunęli obiektu od razu. Zwlekali z usunięciem balonu z przestrzeni powietrznej obawiając się zagrożenia związanego ze spadającymi odłamkami, które mogłyby być zagrożeniem dla ludności. Akcja nie było tajna. Film z jej przebiegu można zobaczyć w mediach społecznościowych.

Chiny protestują 

Sponsorowane

Sytuacja ta spotkała się z wyraźnym niezadowoleniem Chin. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat z którego wynika, że Chiny stanowczo protestują przeciw tego typu ingerencjom. Według Ministerstwa rząd informował, że balon jest obiektem cywilnym przeznaczonym do zbierania danych meteorologicznych i znalazł się nad terytorium USA zupełnie przypadkowo. Według Chin reakcja Amerykanów była przesadzona i naruszyła międzynarodowe zasady. W wydanym komunikacie Resort Dyplomacji zaapelował do Stanów Zjednoczonych o podejście do sprawy: “w sposób spokojny, profesjonalny i powściągliwy”.

W związku z zaistniałą sytuację Antony Blinken- sekretarz stanu USA przełożył zaplanowaną wizytę w Chinach.

Zobacz również:

Sponsorowane
  • Źródła:
  • www.onet.pl Zewnętrzne źródło
  • Miniatura:
  • guvendemir, Getty Images Signature

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane