w ,

Seniorzy za kierownicą: Nadchodzą duże zmiany!

bojanstory, Getty Images Signature

Duża ilość wypadków na drogach, których sprawcami są seniorzy sprawiła, że Unia Europejska podjęła decyzję o wprowadzeniu szeregu zmian dotyczących tej kwestii.

Ambitny plan UE zakłada, że do 2030 roku liczba wypadków na drogach powinna spaść o połowę, a do 2050 r. do zera. Planowane jest zdecydowane zaostrzenie przepisów, zgodnie z którymi mobilni seniorzy będą musieli regularnie udowadniać swoje umiejętności.

Sponsorowane

Prawo jazdy dla seniora tylko na 5 lat.

Na ten moment prawo jazdy wydawane jest dożywotnio. Unia chce to zmienić i planuje wielką reformę prawa jazdy. Według niej seniorzy po 70 roku życia będą musieli co 5 lat przechodzić dodatkowe testy. Pogarszający się z wiekiem wzrok, słuch i umiejętności motoryczne będą regularnie sprawdzane. Dodatkowo prawo jazdy senior otrzyma tylko na 5 lat.

Świadomy i odpowiedzialny senior będzie mógł również sam oddać prawo jazdy, jeżeli uzna, że już nie powinien prowadzić pojazdów. Ten punkt będzie jednak ciężki do wprowadzenia, gdyż ciężko liczyć na to, że ktoś pozbawi się opcji mobilności i związanej z nią niezależności.

Sponsorowane

Nowa cyfrowa forma pozwoli odnowić ważność dokumentu bez wychodzenia z domu.

Inne zmiany mają dotyczyć czasu na który wydawane będzie prawo jazdy. Zamiast 10 lat, okres ważności dokumentu wydłuży się do 15-stu lat. (oczywiście nie wliczając w to seniorów). Prawo jazdy będzie można również odnowić przez Internet, gdyż będzie miało formę cyfrową.

Zobacz również:

Sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane