w

Nawet 1500 zł mandatu za nieaktualne prawo jazdy. Sprawdź kto musi wymienić 'prawko’ w 2023 r.

South_agency, Getty Images Signature

W 2023 r. spora liczba kierowców będzie musiała udać się do urzędu, aby wymienić prawo jazdy. Jednym z powodów wymiany dokumentu mogą być nieaktualne badania lekarskie. Aby sprawdzić czy w tym roku również ciebie dotyczy wymiana prawka, koniecznie sprawdź 12 rubrykę dokumentu.

Wielka akcja wymiany bezterminowego prawa jazdy zaplanowana została na lata 2028-2033, choć już dziś burzy krew w żyłach kierowców. Jest to związane z faktem, że w Polsce zmieniły się przepisy i każdy nowy kierowca dostaje dokument z określoną datą ważności. Te zmiany dopiero za jakiś czas, a dziś poruszymy kwestię pozostałych kierowców, którym już w tym roku przepadają uprawnienia.

Sponsorowane

1500 zł mandatu za nieważne prawo jazdy.

Ważny dokument jest czymś bardzo istotnym podczas kontroli policyjnej. W razie gdyby okazało się, że prawo jazdy jest nieaktualne kierowcy grożą surowe kary. Minimalna kara, której może spodziewać się kierowca to 1500 zł grzywny, ale kara ta może wzrosnąć nawet do 30 tys. w przypadku sprawy sądowej. Aby sprawdzić ważność dokumentu należy na odwrocie prawy jazdy zerknąć na rubrykę 12-stą. Co ważne data ważności pokrywa się z datą ważności zaświadczenia lekarskiego. W przypadku prawa jazdy terminowego należy zadbać o jego wymianę przed upływem terminu ważności.

Sponsorowane

Koszty wymiany dokumentu.

Jakie koszty poniesie osoba wymieniająca prawo jazdy? Poza opłatą 100 zł w wydziale komunikacji za sam fakt wydania nowego prawa jazdy, są to jeszcze:

  • nowe zdjęcia- koszt ok. 30 zł
  • zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów- koszt 200 zł

Zaświadczenie lekarskie wymagane jest tylko w przypadku osób, których prawo jazdy ma określony termin. Dla takiej osoby koszt wymiany to ok. 330 zł. Mniej zapłacą kierowcy z bezterminowym prawem jazdy, których badania jak na razie nie obowiązują, będzie to 130 zł. Czas oczekiwania na nowy dokument to 14 dni, warto więc odliczyć go od daty do której twój aktualny dokument jest ważny.

Sponsorowane
  • Źródła:
  • moto.pl Zewnętrzne źródło
  • Miniatura:
  • South_agency, Getty Images Signature

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane