w

Otrzymałeś list od UFG w sprawie OC? Brak odpowiedzi może Cię słono kosztować

Otrzymałeś list od UFG? Nie zwlekaj, tylko go odbierz i koniecznie na niego odpowiedz. Zrób to, nawet jeśli z treści pisma wynika, że sprawa Cię nie dotyczy. Dlaczego? Ponieważ zignorowanie jest równoznaczne z przyznaniem się do błędu. To z kolei skutkuje karą finansową, albo nawet zablokowaniem konta przez urząd skarbowy.

Kontrole UFG

Sponsorowane

UFG to nic innego, jak Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który ma prawo przeprowadzać wyrywkowe kontrole pojazdów pod kątem ubezpieczenia OC. Obecnie urząd ten zajmuje się sprawdzaniem szczelności systemu. Krzyżuje niektóre informacje, do których ma dostęp, aby potwierdzić, czy dany samochód posiada ubezpieczenie, czy też nie. Okazuje się, że czasem dochodzi do sytuacji, które można odczytać jako błąd ze strony Funduszu. Jednak nie wolno tego ignorować.

Przykładowa historia: Kupiłeś auto z ważnym OC. Z historii ubezpieczenia wynika jednak, że poprzedni właściciel nie miał wykupionej przez pewien czas polisy. Tak naprawdę sprawa nie powinna Cię dotyczyć. Mimo to możesz otrzymać list od UFG z prośbą o przekazanie informacji. Dlaczego do Ciebie zostanie wysłane takie pismo, a nie do poprzedniego właściciela? Ano dlatego, że na dzień przeprowadzanej kontroli pojazd należał do Ciebie.

List od UFG skierowany do Ciebie

Sponsorowane

Oczywiście przypadków i historii może być o wiele więcej. Najważniejsze jednak jest to, aby zareagować, a nie pozostawić sprawę samą sobie. Najgorsze jest uznanie, że sprawa Cię nie dotyczy i nie odpowiedzenie czy nie skontaktowanie się z UFG. „W przypadku niepodjęcia działań, do których wzywamy powyżej, opłata staje się wymagalna następnego dnia po upływie 30 dni od dnia otrzymania niniejszego wezwania”. Wiele osób nie doczytuje już tej informacji, co może poskutkować stratą pieniędzy.

Zatem jeśli nie przekażesz do UFG informacji, wskazującej na to, że brak OC nie jest Twoją winą, wówczas UFG traktuje Cię tak samo, jakbyś to Ty był odpowiedzialny za zaistniałą sytuację. W takim wypadku egzekwowana będzie od Ciebie kara, jeśli jej ni uiścisz, może to finalnie skończyć się zablokowanie konta w banku przez urząd skarbowy.

W dalszym ciągu nie oznacza to wcale, jesteś winny. Sprawę możesz przecież wyjaśnić nawet po wszczęciu przez UFG egzekucji kary. Prawdopodobnie zakończy się odstąpieniem od nałożonej opłaty karnej lub zwrotem środków, o ile zostały one już pobrane. Niestety, nie powinieneś liczyć na zwrot kosztów wszczęcia egzekucji, ponieważ nastąpiło to ze względu na nasze zaniedbanie.

Sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane