w , ,

Koniec z wyłudzeniami przez telefon. Rząd wprowadza zmiany.

DigitalSoul, Getty Images

Polacy coraz częściej padają łupem oszustów wyłudzających pieniądze przez fałszywe sms-y i telefony. Rząd chce zakończyć ten proceder i we wtorek wprowadził ustawę o o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej.

Od wtorku operatorzy komórkowi mają obowiązek blokowania fałszywych połączeń i wiadomości. Ma to na celu zakończyć działalność oszustów, którzy podszywają się pod kurierów, banki, serwisy streamingowe, sprzedawców prądu i gazu.

Sponsorowane

Zespół CSIRT NASK będzie odpowiedzialny za kontrolę podejrzanych połączeń.

Ustawa przewiduje wysokie kary dla oszustów i operatorów, którzy nie wywiążą się z ze swoich obowiązków. Specjalny zespół CSIRT NASK będzie kontrował połączenia i wyłapywał ewentualne próby wyłudzenia. Każde takie podejrzane smsy czy telefony będą zgłaszane danemu operatorowi, którego zadaniem jest stosownie zareagować.

Nowe przepisy obejmują również dostawców poczty elektronicznej, którzy mają pod sobą minimum 500 użytkowników. Zgodnie z nowym prawem będą oni musieli wprowadzić opcję uwierzytelniania przesyłanych wiadomości.

Sponsorowane

Koniec z podszywaniem się pod znane firmy.

W walce z oszustami powstanie specjalna baza zrzeszająca banki, operatorów komórkowych i instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, dzięki czemu nie będzie się już można podszyć pod znane firmy.

Zobacz również:

Sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane