w ,

Dziś rusza policyjna akcja NURD. Wysokie kary dla kierowców.

Mihajlo Maricic, Getty Images

17.02.2023 r. policja rusza z ogólnopolską akcją NURD. Na drogach pojawi się wiele nieoznakowanych radiowozów, a w powietrzu drony wychwytujące wykroczenia.

NURD- czyli Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. W związku z nią możemy się spodziewać wielu kontroli i bardzo wysokich mandatów. Akcja ma na celu ochronę pieszych, rowerzystów, a także uczestników poruszających się na hulajnogach.

Sponsorowane

Jako że wiele wypadków odnotowywanych jest w okolicach przejść dla pieszych, to właśnie te miejsca zostaną objęte szczególną obserwacją. Według statystyk, aż 461 wypadków w tym roku miało miejsce właśnie na oznakowanym przejściu.

W ramach dzisiejszych akcji poza nieoznakowanymi samochodami tj. BMW, Skoda Superb, nad drogami pojawią się drony. Drony wyślą informacje do znajdującego się w pobliżu patrolu policyjnego, który dokona zatrzymania osoby łamiącej przepisy.

Sponsorowane

Jakie mandaty możemy otrzymać?

  • Za brak świateł za dnia 100 zł i 2 punkty, a za jazdę bez świateł po zmroku aż 300 zł i 6 punktów.
  • Za uszkodzone światła z usterkami niemożliwymi do usunięcia w trakcie zatrzymania grozi nam do 3 tysięcy kary i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.
  • Za przekroczenie prędkości możemy stracić do 15 punktów i zapłacić mandat do 2500 zł w zależności od tego jak duże będzie wykroczenie
  • Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu 1500 zł
  • Za wyprzedzanie przed lub na przejściu- 15 punktów karnych

Recydywiści muszą zachować szczególną ostrożność.

Na baczności muszą się mieć tzw. recydywiści, gdyż w ich przypadku każde wykroczenie liczone jest podwójnie. Wystarczy, że taka osoba wyprzedzi na przejściu dla pieszych, a w przypadku zatrzymania przez policję traci prawo jazdy.

Sponsorowane

Warto pamiętać, że według nowych przepisów utracone prawo jazdy odzyskamy dopiero po dwóch latach, licząc od daty zapłacenia mandatu.

Zobacz również:

Sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane