w

Zapomniane fakty z ceremonii pogrzebu Papieża Jana Pawła II

Źródło: Anna Popek/ Facebook

Karol Wojtyła przez 27 lat pełnił rolę głowy kościoła katolickiego. Za nami 18 rocznica śmierci Papieża Polaka, a my chcemy przypomnieć najważniejsze momenty ceremonii pogrzebu. Na tej ważnej uroczystości wydarzyło się wiele niezaplanowanych rzeczy, które odczytywane były w kategoriach symbolu. Przekonaj się, czy o wszystkich z nich słyszałeś.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 8 kwietnia

Sponsorowane

2 kwietnia obchodziliśmy kolejną rocznicę śmierci Karola Wojtyły. Z tej okazji wróciliśmy wspomnieniami do uroczystości pogrzebowych, które odbyły się 8 kwietnia. Na pogrzeb Papieża zjechało do Watykanu kilka milionów wiernych, a pozostali śledzili ceremonię przez środki przekazu. Masa dziennikarzy, kamer i fotografów uwieczniała ostatnią drogę Papieża. Dziś chcemy przypomnieć kilka faktów, które miały miejsce podczas uroczystości, a które już dziś zostały zapomniane.

Rocznica śmierci Papieża Polaka. Zapomniane fakty z ceremonii pogrzebu

Sponsorowane

Na początek warto przypomnieć, kto brał udział w pogrzebie. Do Watykanu zjechało czterech królów, pięć królowych oraz siedemdziesięciu prezydentów. Ceremonia została odprawiona w kilku językach: polskim, włoskim, niemieckim, a także suahili.

Jednym z bardziej zapamiętanych momentów było nagłe zerwanie się silnego wiatru, który zamknął ewangeliarz położony na trumnie Jana Pawła II.

Drugim mniej znanym faktem, który wydarzył się w trakcie trwania ceremonii w Watykanie, była sytuacja w Meksyku. Podczas uroczystości wierni zgromadzili się w Bazylice Matki Bożej z Guadalupe i na telebimie oglądali pogrzeb Papieża. W momencie gdy w Watykanie zaczęło mocno wiać, na fotelu z którego korzystał Jan Paweł II podczas jednej ze swoich wizyt, usiadł gołąb.

Sponsorowane

Papież Jan Paweł II. Ważne cytaty

Papieża Polaka już z nami nie ma, ale z okazji rocznicy śmierci chcemy przypomnieć jego najważniejsze myśli:

„Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”

16.06.1983 r.

„Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”

18.06.1983 r.
Sponsorowane

„Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”

1.05.1991 r.

„Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”

2.06.1979 r.
  • Źródła:
  • www.fakt.pl Zewnętrzne źródło
  • Miniatura:
  • Źródło: Anna Popek/ Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane