Spis treści
Owoce i szyszki na drzewach? Na taki nietypowy widok trafili leśnicy na północy naszego kraju. Okazało się, że wyjaśnienie tej zagadki jest bardzo proste.
Szyszki na drzewach liściastych można spotkać w lasach pod Olsztynem.
Szyszki na drzewie liściastym? Jest to możliwe. Leśniczy Michał Kuć natrafił na takie zjawisko w lesie pod Olsztynem. Według jego opinii to może być „stołówka” dzięcioła dużego, który w ten sposób ułatwia sobie wydobywanie jedzenia zimą. Jak to robi? Dzięcioł wciska szyszkę w korę drzewa lub rozwidlenie gałęzi. Nasiona schowane w szyszce są urozmaiceniem diety, gdyż zimą ciężko mu wydobyć owady i larwy z pnia. Wokół jednego drzewa może znajdować się wiele wyłuskanych szyszek, gdyż dzięcioł korzysta z jednego miejsca przez kilka tygodni.
Dieta dzięcioła dużego.
Dzięcioł duży to najpowszechniej występujący dzięcioł w naszym kraju. Wiosną i latem żywi się owadami i larwami: gąsienicami, mrówkami, chrabąszczami, nakłuwa korę brzóz i wypija wyciekający sok. Często zjada również jaja i pisklęta. Zimą żywi się nasionami drzew sosnowych i świerkowych, a także chętnie korzysta z dobrodziejstw karmników, a w szczególności ze znajdującej się w nich słoniny.