w

Rzeszów: 5 osób zmarło po zakażeniu Legionellą. Wiemy co jest źródłem choroby.

Źródło: Tima Miroshnichenko, Pixels

Legionella pneumophila zbiera śmiertelne żniwo w Rzeszowie. Aż 5 osób zmarło w wyniku zakażenia. Z Rzeszowa płyną też dobre wieści. Pierwszy pacjent zakażony Legionellą wyzdrowiał i wrócił do domu.

Legionelozza to forma zapalenia płuc. Zwykle rozpoczyna się od gorączki, bólu głowy, dreszczy, następnie dochodzi kaszel i trudności z oddychaniem, które przechodzą w ostre zapalenie płuc. Od tygodnia Rzeszów i okoliczne miejscowości walczą z legionellą, która nagle pojawiła się w mieście. Dziś rano szpital przy ul. Szopena opuścił pierwszy pacjent wyleczony z Legionellozy. Rzecznik szpitala przekazał, że mężczyzna miał 70 lat i nie miał chorób współistniejących. Prawdopodobnie w piątek szpital opuści drugi wyleczony pacjent, który przebywa w klinice urologii. Na ten moment na podkarpaciu znajduje się 76 zarażonych pacjentów: 54 mieszkańców Rzeszowa, 15-stu z powiatu rzeszowskiego, 3 z powiatu dębickiego i po jednym z powiatu ropczycko-sędziszowskiego, stalowowolskiego, niżańskiego i przemyskiego. Na ten moment zmarło 5 osób w wieku od 70 do 80 lat: dwie kobiety i trzech mężczyzn.

Sponsorowane

Legionella pojawiła się w Rzeszowie 17 sierpnia.

Pierwsze zgłoszenie o zakażeniu pojawiło się 17 sierpnia. Początkowo nikt nie wiedział co było źródłem zakażenia. Dziś nieoficjalnie pojawiła się informacja o tym, że źródłem zakażenia był miejski wodociąg. Takie informacje uzyskał Michał Dobrołowicz w głównym Sanepidzie. Skąd to przypuszczenie. Sztab kryzysowy przeanalizował gdzie mieszkają osoby zarażone. Punkty na mapie łączy jedna rzecz. Jest nią wodociąg. Mieszkańcy Rzeszowa nie panikują, ale większość zachowuje szczególne środki ostrożności: pije butelkowaną wodę, a tą z kranu przegotowuje.

„Trochę strachu jest. Szczególnie, jak mówią, że bakteria jest niebezpieczna dla osób z chorobami kardiologicznymi i onkologicznymi, a mam takie w rodzinie”

mówi jedna z rzeszowianek
Sponsorowane

W weekend zaplanowano czyszczenie wodociągu.

Władze Rzeszowa zadecydowały o tym, że czyszczenie wodociągu nastąpi w sobotę i niedzielę. Dlaczego tak późno? Sanepid i resort zdrowia uznały, że muszą dać czas mieszkańcom i firmom, które muszą być przygotowane na brak wody. Na ten moment wyłączono w mieście wszystkie fontanny, poidełka i kurtyny wodne.

Sponsorowane

Zobacz również:

  • Źródła:
  • www.rmf24.pl Zewnętrzne źródło
  • Miniatura:
  • Źródło: Tima Miroshnichenko, Pixels

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane