w

Ile zarabia żołnierz w Polsce? Poza podstawową pensją cala masa dodatków!

W mediach coraz więcej słyszy się o dużym zapotrzebowaniu na żołnierzy. A jak ma się sprawa z zarobkami w 'branży wojskowej’ i ile tak naprawdę zarabia żołnierz w Polsce? W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Za nami święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tą okazją postanowiliśmy sprawdzić, ile zarabia się w polskim wojsku. Okazuje się bowiem, że ostatnie lata przyniosły znaczne podwyżki, szczególnie wśród tych z najniższym stopniem. A jak to się przekłada na realne kwoty? I czy w dzisiejszych czasach opłaca się wstępować do armii?

Sponsorowane

Ile zarabia żołnierz w Polsce?

Wiele osób powie, że służba dla ojczyzny jest największą nagrodą dla żołnierza. Oczywiście nie można się z tym nie zgodzić, jednak żołnierz też człowiek i musi mieć z czego żyć. Wiemy na pewno, że Ministerstwo Obrony Narodowej chcąc zachęcić młodych mężczyzn do służby, walczy o to, aby żołnierze zarabiali coraz więcej. A jak jest na chwilę obecną? Według informacji zdobytych przez Forbes początkujący żołnierz może dziś liczyć na 4960 zł brutto samej podstawy. Jest to kwota dla tzw. szeregowca. Na wyższych stanowiskach zarobki są odpowiednio wyższe. W przypadku sierżanta jest to 5940 zł brutto, porucznik może liczyć na 6820 zł brutto, major na 7600 zł brutto, pułkownik na 9640 zł brutto, a generał nawet na 18 150 brutto.

Sponsorowane

Dodatki do pensji podstawowej

Oczywiście do tych kwot należy doliczyć dodatki, a także dodatkowe środki za tzw. wysługę lat. Jak wyliczana jest wysługa? Każde kolejne 3 lata na służbie to dodatkowe 3% wyliczane względem podstawy. Dodatkowo do pensji podstawowej można doliczyć:

 • trzynastkę
 • dodatek stażowy
 • premię za służbę poza granicami
 • dodatek kompensacyjny/ służbowy
 • świadczenie motywacyjne
 • nagrody
 • zapomogi
 • dodatek za rozłąkę
 • zwrot kosztów przejazdu do rodziny

Zgodnie z danymi opublikowanymi w 2022 roku polska armia liczyła 163 tys. żołnierzy. W tej liczbie znalazło się 115 tys. żołnierzy zawodowych i 35 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W tym roku ta liczba wzrosła do 167 tys. Co przyniosą kolejne lata?

Sponsorowane

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane