w

Wysokie oczekiwania księży za odprawienie sakramentu Komunii? Jakie są „stawki” komunijne?

Zbliża się maj, co w Polsce wiąże się z okresem komunii. Ile należy dać księdzu za Komunie? Jak duży powinien być 'dar’ dla księdza za odprawienie obrzędu? I czy w ogóle powinniśmy za to płacić? Rozwiewamy wątpliwości.

Komunia dziecka to wielkie wydarzenie dla całej rodziny. Samo przygotowanie uroczystości to dla rodziców olbrzymi wydatek. Trzeba przecież odpowiednio ubrać dziecko, a także zorganizować przyjęcie dla gości. Do tego tort, prezent i szybko robi nam się niemała sumka. Okazuje się, że przed rodzicami jeszcze jeden wydatek, gdyż przyjęło się, że za odprawienie samego obrzędu, należy coś ofiarować księdzu. I to właśnie w tej kwestii pojawia się najwięcej kontrowersji. Tym bardziej, że jak donosi prasa, księża mają często sprecyzowane życzenia.

Sponsorowane

Ile dać księdzu za Komunie dziecka?

Jak wspomina pani Aniela z Wałbrzycha w rozmowie z Faktem, za jej czasów nie płacono księdzu za odprawienie Komunii. W ramach podziękowania otrzymywał on np. kosz ze słodyczami, czy kwiaty. Dziś jednak sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. Coraz częściej słyszy się, że ksiądz za odprawienie sakramentu, chce dostać np. kielich mszalny lub ornat. A te okazują się nietanimi 'prezentami’. Ceny kielichów wahają się od 500 do nawet 7 000 zł, a ornatów od 150 do 2 500 tys. złotych. Nic nie przebije jednak księdza z jednej parafii we Wrocławiu. Wspomniany ksiądz zażyczył sobie… zestaw nagłośnieniowy. Cena takich zestawów to koszt ok. 14 tys. złotych. Biorąc pod uwagę, że do Komunii przystępuje tam 20 dzieci, rodzice muszą się złożyć po 700 zł. Doliczając tą kwotę do wszystkich wydatków związanych z tym dniem, robi nam się niebagatelna suma.

Sponsorowane

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski zaprzeczył, aby płacenie za komunię było obowiązkiem rodzica

W rozmowie z „Dzień dobry TVN” ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski przyznał, że rodzice nie powinni nic płacić księdzu, gdyż katecheci uczący w szkołach, dostają za swoją pracę wynagrodzenie:

„Natomiast, jeśli dojdzie do dobrowolnego porozumienia pomiędzy rodzicami, księdzem i proboszczem, to oczywiście można wręczyć jakiś upominek dla parafii z okazji przyjęcia przez dzieci Pierwszej Komunii Świętej, ale to musi być dobrowolne i przekazane na rzecz parafii, a nie dla księdza, bo musimy pamiętać, że on przygotowując dzieci do komunii, wykonuje to w ramach obowiązków szkolnych, za które otrzymuje wynagrodzenie”

mówił ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Sponsorowane

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane