w

Rzeszów: Rośnie liczba zakażeń Legionellą. Powołano sztab kryzysowy.

Źródło: fakt.pl

Groźna bakteria w Rzeszowie. Już 71 osób trafiło do szpitala w wyniku zarażenia legionellą, trzy osoby nie żyją. Sytuacja jest poważna. Powołano sztab kryzysowy.

Groźna bakteria w Rzeszowie. Trzy osoby nie żyją.

Sponsorowane

68 osób w powiecie rzeszowskim, dwie w Dębicy i jedna w Przemyślu. Łącznie 71 osób objętych hospitalizacją w wyniku zakażenia bakterią Legionella pneumophila. Takie dane podał Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Rzeszowie. Jaromir Ślączka zaznaczył, że 20 z tych osób było w trakcie hospitalizacji. Rzecznik szpitala przy ul. Szopena- Andrzej Sroka, zaznaczył, że z 10 osób, które trafiły do szpitala trzy z nich są w stanie ciężkim i przebywają na oddziale intensywnej opieki. Na dzień 23 sierpnia trzy osoby zarażone legionellozą zmarło. Były to osoby w wieku 80 lat i dwie w wieku 70 lat. Wszystkie te osoby były pacjentami onkologicznymi i miały choroby współistniejące. Rzecznik szpitala zaznaczył, że zdezynfekowano słuchawki prysznicowe, a także zwiększono chlorowanie wody na oddziałach. Andrzej Sroka dodał, że na ten moment nie ma zakazu odwiedzin w szpitalu.

W mieście wyłączono fontanny, poidełka i kurtyny wodne.

Sponsorowane

Legionella jest bakterią występującą na całym świecie, która butuje w wodzie i mokrej glebie. Rzeszowski sanepid prowadzi dochodzenie w celu ustalenia źródła zakażenia. Na ten moment pobrano próbki w ogólnych punktach poboru wody, a także z domów osób zakażonych. Niestety na wyniki trzeba będzie poczekać nawet do 10 dni. W związku z dużą liczbą zachorowań sprawą zajęły się władze miasta, które powołały sztab kryzysowy. Bartosz Gubernat z kancelarii prezydenta Rzeszowa poinformował, że Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zwiększyło dawki środków używanych do dezynfekcji, czyli ozonu, chloru i światła UV. W mieście wyłączono fontanny, poidełka i kurtyny wodne. Natomiast w dniach 26/27 odbędzie się prewencyjna dezynfekcja sieci wodociągowej:

„W wodzie może być jednak wyczuwalna większa ilość chloru, dlatego zalecamy przegotowanie wody przed jej wypiciem. Zapach chloru może utrzymywać się do kilku dni po dezynfekcji”

mówił Bartosz Gubernat

Zobacz również:

Sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane