w

Tak szacunkowo wyglądają emerytury polskich biskupów. Jesteście na to gotowi?

Temat Kościoła i księży budzi duże zainteresowanie. Wiele osób zastanawia się ile np. wynosi emerytura biskupia? Nie ma się co dziwić, gdyż emeryturę duchownym wypłaca ZUS, a po 75 roku życia Fundusz Kościelny, który utrzymywany jest m.in. z pieniędzy podatników. To jak jest z tymi świadczeniami? Okazuje się, że emerytury księży zwalają z nóg.

Na początek zerknijmy na zarobki arcybiskupa. Senior Sławoj Leszek Głódź, którego odsunięto od obowiązków po tym, jak został oskarżony o ukrywanie nadużyć seksualnych, pobiera emeryturę, którą mógłby mu pozazdrościć nie jeden senior. Jako że arcybiskup w latach młodości sprawował funkcję wojskowe, otrzymuje poza emeryturą biskupią świadczenie generalskie. I tak w całości jego pobory to około 18 tys. złotych. Trzeba przyznać, że kwota robi wrażenie, a to jeszcze nie wszystko. Jak ustalił fakt, Głódź może jeszcze liczyć na emeryturę kościelną, która wynosi 5 tys. złotych, co łącznie daje sumę 23 tys. zł miesięcznie…

Sponsorowane

Majątek arcybiskupa Głódzia opiewa na kilka milionów złotych

Dodatkowo hierarcha posiada jeszcze posiadłość na Podlasiu w Bobrówce, gdzie na 21 ha składa się kilka budynków i las. Zdecydowanie są to komfortowe warunki do odpoczynku. Jak twierdzi Newsweek, posiadłość jest warta kilka milionów.

„Na dwudziestu jeden hektarach znajduje się kompleks kilku budynków oraz las, po którym biegają hodowane przez hierarchę, także w trakcie posługi arcybiskupiej w Gdańsku, daniele”

informował Fakt
Sponsorowane

A jak przedstawiają się emerytury księży na niższych stanowiskach?

A co z pozostałymi duchowymi? Tutaj emerytury są już niższe, ale i tak nie ma na co narzekać. Emerytowany biskup dostanie miesięcznie ok. 10 tys. złotych, natomiast proboszcz ok. 5 tys. złotych.

Zobacz również:

Sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane