w

1000 zł za urodzenie dziecka. Koniecznie złóż wniosek.

blankita_ua, pixabay

Wszystkim matkom, które urodzą dziecko przysługuje jednorazowa zapomoga w kwocie 1000 zł. Warto postarać się o te środki, która na pewno pomoże przy kompletowaniu pierwszej wyprawki.

Tzw. “becikowe” to środki finansowe, które przysługują świeżo upieczonym matkom z tytułu urodzenia dziecko. Istnieje jednak kilka warunków, które musisz wykonać aby świadczenie otrzymać. Jakie to warunki?

Sponsorowane

Becikowe warunki

Przede wszystkim ważny jest próg dochodowy. 1922 zł to kwota, której nie można przekroczyć, aby otrzymać 1000 zł. Dodatkowo mama musi posiadać zaświadczenie od lekarza w którym będzie zaznaczone, że pozostawała pod jego opieką lekarską od 10 tygodnia ciąży.

W przypadku gdy wychowujemy dziecko samotnie, warunkiem otrzymania świadczenia są przyznane sądownie alimenty. Natomiast jeśli, któryś z rodziców nie żyje lub jest nieznany pieniądze są przyznawane normalnie.

Sponsorowane
Becikowe. 1000 zł po urodzeniu dziecka. Źródło: locha, Getty Images

Złóż wniosek. Masz na to tylko rok!

Samo spełnienie warunków to jeszcze nie wszystko. Należy jeszcze złożyć stosowny wniosek i mamy na to tylko rok czasu, licząc od daty porodu. Przekroczenie tego terminu równa się utratą świadczenia. Inaczej jest w przypadku rodziców adopcyjnych. Tutaj termin się nie zmienia, ale liczony jest od chwili przysposobienia dziecka.

Wniosek możesz pobrać z internetu lub otrzymać w urzędzie gminy do którego później musisz go dostarczyć. Do wniosku należy dołączyć kartę ciąży, albo zaświadczenie wystawione przez lekarza, a w przypadku cudzoziemców – dokument uprawniający do pobytu i pracy w Polsce. Urząd ma miesiąc na rozpatrzenie wniosku. Pieniądze zostaną przekazane przelewem bankowym lub bezpośrednio do ręki przez pocztę polską w zależności od tego jaką drogę wybierzesz.

Sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane