w

Donald Tusk otrzymuje europejską emeryturę. O jakiej kwocie mowa?

Jaką emeryturę ma Donald Tusk? Wielu Polaków nurtuje to pytanie. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej już jakiś czas temu przeszedł na emeryturę. Serwis Fakt pokusił się o ujawnienie wysokości świadczenie, z którego polityk korzysta od roku.

65-latek otrzymuje europejską emeryturę

Sponsorowane

Kilki dni temu, a dokładnie w piątek 10 marca, Tusk gościł w Rokietnicy, mieście położonym niedaleko Poznania. W trakcie spotkania zdradził, skąd w wieku 65 lat czerpie energię do działania zarówno na polu prywatnym, jak i zawodowym. Polityk pochwalił się również, że ma już emeryturę.

Jakkolwiek to zabrzmi, może nieskromnie: już wyżej nie skoczę, jak byłem. Komentatorzy, politycy zastanawiają się – ciekawe, kim ten Tusk chce zostać. A ja tak myślę, w moim przypadku można uwierzyć, że motywacja jest inna. Mam wysoką europejską emeryturę, mam w domu moje dzieci, wnuki, moją żonę. Nie mam potrzeb finansowych, stanowisk się już w życiu nasprawowałem – mówił lider Platformy Obywatelskiej.

Instagram
Sponsorowane

Serwis Fakt ustalił, że pracownicy instytucji Unii Europejskiej mogą przejść na emeryturę w wieku 66 lat. Więc Donald Tusk pełnoprawnym emerytem zostanie dopiero 22 kwietnia bieżącego roku, kiedy osiągnie ten wiek.

Jak to możliwe, że polityk już teraz korzysta ze świadczenia?

Otóż okazuje się, że jest to możliwe. Mianowicie lider PO skorzystał z możliwości wcześniejszej emerytury. Potwierdzili tę informację urzędnicy unijni. Rozporządzenie Rady Europejskiej mówi jasno, że o wcześniejszą emeryturę można się ubiegać nie krócej niż sześć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Oczywiści takie świadczenie jest niższe niż to docelowe.

Pan Tusk otrzymuje emeryturę od 23 kwietnia 2022 r. – przekazali dziennikowi Fakt unijni urzędnicy.

Sponsorowane
Instagram

Jaką emeryturę ma Donald Tusk?

Pora odpowiedzieć na nurtujące wszystkich pytanie. Jaką więc emeryturę otrzymuje polityk? Wyliczono, że unijne świadczenie Tuska to około 4,6 tys. euro miesięcznie, to daje w przeliczeniu na naszą walutę kwotę około 21 tys. zł. Takie pieniądze polityk dostaje za przewodniczenie Radzie Europejskiej od 2015 do 2019 roku.

Gdyby jednak zaczekał do 22 kwietnia 2023 roku, wówczas emerytura wzrosłaby o 600 euro miesięcznie. Warto również wspomnieć, że Donald Tusk może także liczyć na emeryturę z ZUS. Jednak nie wiadomo, czy o nią wnioskował.

Sponsorowane

Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane