w , , ,

Prawdziwa rewolucja w urlopach. Hiszpania wprowadza płatny urlop menstruacyjny.

Aris Leoven, baseimage

Od 3 do 5 dni, tyle urlopu może dostać kobieta, która odczuwa silne bóle menstruacyjne. Hiszpania jako pierwszy kraj w Europie wprowadziła urlop uwzględniający kobiece potrzeby.

Według statystyk 75% kobiet odczuwa silne bóle w trakcie okresu, które uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. Przepisy zwalniające z pracy istniały już do tej pory w Korei Południowej, Indonezji i w Chinach. Teraz Hiszpania jako pierwszy kraj europejski wprowadza urlop menstruacyjny.

Sponsorowane

Od trzech do pięciu dni urlopu dla kobiet.

Niższa izba hiszpańskiego parlamentu przewidziała dla kobiet trzy dni urlopu. Czas ten może się wydłużyć w szczególnym przypadku, kiedy dolegliwości bólowe dotyczą dodatkowo wymiotów, nudności, zawrotów głowy. W takim przypadku wolne będą aż 5 dni. Co ważne dni wolne od pracy będą płatne i trzeba będzie je potwierdzić zwolnieniem lekarskim. Urlop zostanie pokryty ze środków publicznego systemu ubezpieczeń społecznych.

Sponsorowane

Irene Montero zachwycona nowym prawem.

Irene Montero- hiszpańska minister do spraw równości określiła nowe przepisy jako: „historyczny moment postępu dla praw feministycznych”. Zaznaczyła również, że przepisy to jedno, ale teraz trzeba zadbać o to by były respektowane przez pracodawców.

Zobacz również:

Sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane