w

Już nie 500, a 700 zł? Jest zaskakująca odpowiedź PiS na waloryzację świadczenia

Zmiany w 500 plus? Mamy nowe doniesienia pochodzące od polityka PiS. 500+ to świadczenie przyznawane Polakom wychowującym dzieci, które weszło w życie 1 kwietnia 2016 roku. Od tego czasu wiele w polskiej gospodarce się zmieniło, a ceny towarów i usług poszybowały w górę. Ostatnio wiele mówi się o tym, że świadczenie powinno ulec waloryzacji. Co na to obóz rządzący?

Pandemia koronawirusa i wybuch wojny na Ukrainie spowodowały wiele zmian w przemyśle i gospodarce. Obecnie musimy się przestawić i przyzwyczaić do zupełnie innego standardu życia. Dlatego też podniosło się wiele głosów, że 500+ z 2016 r. to na tą chwilę ok. 300+.

Sponsorowane

Zmiany w 500 plus? Już nie 500, a 700 zł?

Serwis wyborcza.biz doszedł do źródeł z których wynika, że świadczenie ma ulec waloryzacji. Wszystko przez nadchodzące jesienne wybory. Wydaje się, że podniesienie 500+ może być przepustką PiS do wygranej w wyborach i kolejnych lat rządzenia. W wywiadzie z wyborcza.biz jeden z polityków partii rządzącej tak wypowiedział się na temat waloryzacji świadczenia:

Sponsorowane

Musimy mieć na najbliższe wybory mocny punkt w polityce społecznej. A że 500+ nie było nigdy zmieniane, jego podwyższenie wydaje się naturalnym rozwiązaniem. Decyzja o tym już zapadła

Informacje nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone, ale z wypowiedzi można mieć nadzieję, że faktycznie świadczenie wzrośnie. Według ekspertów najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest wzrost o ok. 200 zł. Świadczenie wyniosłoby wtedy 700 zł na każde dziecko.

Magdalena Rzeczkowska wyklucza wzrost świadczenia

Początkowo PiS wykluczała możliwość wzrostu 500+. W jednym z wywiadów Magdalena Rzeczkowska – minister finansów, zaznaczyła, że na ten moment nie są prowadzone żadne prace, które miały by waloryzować dodatek:

Sponsorowane

„Obecnie nie ma żadnych prac nad waloryzacją 500 plus. Nie prowadzimy rozmów, w jakiej skali i czy zwiększać świadczenie. Trzeba natomiast przeanalizować cele, jakie ten program miał zrealizować. Bezsprzeczne jest, że udało się dzięki niemu ograniczyć skalę ubóstwa wśród dzieci i przeznaczyć więcej środków na ich rozwój. Dlatego być może należy podjąć dyskusję, jak w najbliższych latach ten program ma wyglądać”

mówiła w rozmowie z Business Insider

Czym jest 'babciowe’?

Jednak jak twierdzą eksperci, PiS mogła zmienić decyzję po ostatnich wypowiedziach Donalda Tuska. W jednej z nich polityk PO zapowiedział tzw. „babciowe”. Na czym ma polegać tzw. „babciowe”? Świadczenie miałyby otrzymywać kobiety, które po urlopie macierzyńskim zdecydują się na powrót do pracy. Do osiągnięcia przez dziecko 3 lat kobieta otrzymywałaby dodatek w wysokości 1500 zł.

Sponsorowane

„Ludziom powinno się dobrze powodzić, bo pracują. Nie może być tak, że ktoś, kto ciężko pracuje, nie ma z tego żadnej premii”

mówił Donald Tusk

Zobacz również:

Sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane