w ,

Unia Europejska: od 2035 r. tylko samochody elektryczne!

3alexd, Getty Images Signature

Unia Europejska co rusz wymyśla nowe przepisy, do których państwa członkowskie muszą się dostosować. Tak jest i tym razem.

Od 2035 roku ma wejść w życie kompletny zakaz sprzedaży nowych samochodów emitujących CO2. Większa ilość samochodów elektrycznych wiąże się z większą ilością ładowarek publicznych. I to właśnie w tej kwestii pojawia się dla Polski największy problem.

Sponsorowane

W Polsce mamy zaledwie 3942 punkty w których możemy naładować samochód elektryczny.

Z danych ACEA wynika, że w Polsce tych punktów jest tylko 3942 i jest to stanowczo za mała liczba. Spośród krajów europejskich najlepiej w statystykach wypada Holandia, która ma ich 112 tysięcy, Niemcy (87 674) i Francja (83 317). Dane te pokazują ile pracy jest przed Polską, aby dostosować się do nowych norm narzuconych przez Unię Europejską.

Sponsorowane

W Polsce sprzedaż samochodów elektrycznych wynosi zaledwie 5%.

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce również jest niewielka. W 2022 roku było to zaledwie 5% sprzedanych samochodów. Tak mała ilość sprzedawana jest jedynie w Bułgarii, Czechach i Słowacji.

Te statystki wskazują jak dużo mamy do nadrobienia, aby w 2035 roku można było dostosować się do nowych przepisów. Na ten moment rządowy program „Mój elektryk” pozostaje daleko w tyle nawet za Rumunią, gdzie rządowa dopłata do samochodów elektrycznych wynosi aż 11 500 euro.

Zobacz również:

Sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane