w , ,

PIT 2023? Zwrot czy dopłata? Będziesz zaskoczony!

piotr290, Getty Images

Od 15-stego lutego będzie można rozliczyć PIT za poprzedni rok. Według ekspertów przy tegorocznym rozliczeniu możemy spodziewać się sporych niespodzianek.

Według danych resortu wiele osób zyska na rozliczeniu. Mogą to być kwoty od 3,2 tysięcy do 10,3 tysięcy złotych.

Sponsorowane

Izabela Leśniewska w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” podkreśla, że przez Polski Ład Polaków czeka wiele niespodzianek. W trakcie 2022 roku zniknęła ulga dla klasy średniej, zmieniła się wysokość zaliczki odprowadzanej na podatek, a stawka PIT spadła z 17 na 12 %.

Kto będzie musiał dopłacić?

Sponsorowane

Osoby, które pracowały na dwóch etatach, które dla przykładu zarobiły 4 i 5 tysięcy w dwóch firmach, mogą liczyć się z dopłatą ok. 755 zł. Pracujący seniorzy również mogą mieć na uwadze, że będą musieli dopłacić Fiskusowi jakieś kwoty.

A kogo ucieszy rozliczenie? Na 3600 zwrotu mogą liczyć osoby, które pracowały na zleceniu i nie korzystały z kwoty wolnej od podatku. Resort finansów zapewnia, że na dopłatę mogą liczyć osoby, które w 2022 roku zarabiały od 3,2 tysiąca do 10,3 tysiąca.

W mediach społecznościowych pojawia się więcej przykładowych rozliczeń.

  • przy zarobkach 4000 zł na miesiąc zwrot wyniesie 208 zł
  • przy zarobkach 5000 zł zwrot to ok. 471 zł
  • przy zarobkach 6000 zł zwrot to ok. 603 zł
  • przy zarobkach 14 000 zł zwrot to ok. 2801 zł
  • przy zarobkach 20 000 zł zwrot to ok. 4350 zł
Sponsorowane

Jesteś na ryczałcie? Musisz uważać na jeden szczegół.

Problem pojawia się przy ryczałcie. Wszystko zależy od tego, czy w połowie poprzedniego roku podatnicy zrezygnowali z tej formy opodatkowania, czy pozostali na niej bez zmian. Jeśli ktoś zrezygnował, to od połowy roku rozliczenie odbywa się wg skali. Jeśli tego nie zrobił nadal może wprowadzić zmiany, ale jeśli zrobi to teraz, to Pit będzie się odnosił do całego ubiegłego roku. W zależności od wprowadzonej komplikacji Pit będzie wyglądał inaczej.

Zobacz również:

Sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane