w ,

Kryzys gospodarczy odbija się na jednoosobowych działalnościach.

D-Keine, Getty Images Signature

Według danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii w 2022 roku założono o 4,7% więcej działalności gospodarczych, czyli 310 tysięcy nowych firm w stosunku do 2021 roku w którym tych firm było 296 tys. Specjaliści ostrzegają, że prawdopodobnie był to ostatni tak dobry rok. W 2023 należy się spodziewać gwałtownego spadku liczby zakładanych firm.

Radca prawny Adrian Parol radzi, aby nie cieszyć się, aż tak ze wzrostów odnotowanych w 2022 r. dlatego, że w dużej mierze niektórzy pracodawcy wymuszali na pracownikach założenie jednoosobowej działalności. Ten dobry wynik był też spowodowany utratą pracy przez wiele osób i szukaniem innego źródła zarobku.

Sponsorowane

W 2022 roku obywatele Ukrainy założyli w Polsce wiele działalności jednoosobowych.

Anna Sanderowicz- analityk PKO BP dodaje, że pozytywny wynik w 2022 r. był związany z napływem obywateli Ukrainy, ale nie jest to pozytywna informacja ekonomiczna. Taka osoba może po krótkim pobycie w kraju zmienić miejsce zamieszkania i uciec przed obciążeniami ZUS-owskimi. W 2022 r. wiele firm zawiesiło działalność, było to spowodowane wzrostami cen prądu i gazu. Największy odsetek zawieszonych firm odnotowano w województwie mazowieckim- 19,3 tys., a najmniej w województwie opolskim, świętokrzyskim i lubuskim (w każdym z nich ok. 3 tysięcy).

Sponsorowane

Firmy muszą się mierzyć z wysokimi kosztami, a także utrudnieniami prawnymi.

Łukasz Goszczyński- radca prawny stwierdza, że rok 2023 przyniesie duże spadki w tej kwestii. Przyczyni się do tego głównie zmiana przepisów, które znacznie utrudniają założenie działalności gospodarczej. Dodatkowe wysokie koszty utrzymania, a także zadłużenia przedsiębiorców mogą doprowadzić do zamykania wielu firm i nie otwierania nowych. Najbardziej zagrożone są branże: budowlane, handlowe i transportowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane