w ,

Ceny diesla spadają. Daniel Obajtek zapowiada obniżki.

Wikimedia Commons

Dobra wiadomość do kierowców tankujących diesla. We wtorek podczas konferencji Daniel Obajtek zapowiedział obniżkę tego oleju napędowego o 10 gr. Sprawdź jak obecnie przedstawiają się ceny paliw w Polsce i w Europie.

Daniel Obajtek przedstawiając strategię na nowy rok zapowiedział obniżkę diesla o 10 groszy. Dzięki temu Polska awansowała z 10 na 5 miejsce w porównaniu z cenami w Unii Europejskiej. Obecnie ciężko na stacjach Orlen znaleźć cenę 7,50 zł/l. Na większości stacji są to już niższe stawki sięgające nawet do 7,10 zł/l. Najniższe ceny znajdziemy w:

Sponsorowane
  • Radomsku (ul. Narutowicza)
  • Rawie Mazowieckiej (ul. Katowicka)
  • Tomaszowie Mazowieckim (wylot na Radom)

Czy faktycznie jest tanio?

Wg danych opublikowanych przez „Weekly Oil Bulletin” prawdziwa cena diesla to 4,47 zł, pozostała część kwoty to akcyza, Vat, opłata emisyjna i paliwowa. Biorąc pod uwagę te dane Polska nie wypada już tak dobrze w stosunku do innych krajów europejskich. Sprawdzając dane z 27 krajów, droższy diesel niż u nas był tylko w dziesięciu z nich. Okazuje się, że obniżka oferowana przez Orlen to niecałe 7 groszy + podatki i jest to dopiero średni poziom unijny.

Sponsorowane

Czy niższy diesel to dobry gest ze stacji Orlenu, czy zagrywka stacji mająca drugie dno?

Biorąc pod uwagę, że na rynkach światowych ropa drożeje, decyzja o obniżkach w Polsce jest mocno wątpliwa. Być może chodzi jednak o coś zupełnie innego. W ostatnim czasie pojawiło się w naszym kraju coraz więcej stacji „MOL”, które przejęły 414 stacji Lotosu oraz 85 stacji partnerskich Slovnaftu. Stacje MOL zajmują obecnie trzecie miejsce w Polsce zaraz po Orlenie i BP. Stacje MOL okazują się dużym zagrożeniem dla pozostałych rynkowych wyjadaczy, głównie dlatego, że zaopatrują się w swoich własnych rafineriach Slovnaftu, które mają najtańsze paliwo w Europie. Według danych na Słowacji koszt paliwa bez podatku to 4,25 zł/l co oznacza niższą cenę niż na Orlenie aż o 22 grosze. Tak niskie ceny znajdziemy jeszcze w Słowenii i Chorwacji gdzie MOL stanowi znaczną część rynku detalicznego. Stacje MOL nie potrzebują zaopatrywać się na Orlenie, a mogą to robić u swoich dostawców i stają się tym samym dużą konkurencją dla Orlenu.

Sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane