w , , ,

Pomoc dla osób budujących dom. O jakie dofinansowania możesz się starać?

chrisho, Getty Images Signature

Budowa domu to prawdziwe wyzwanie dla budujących. Potrzeba zarówno dużo cierpliwości, siły jak i środków finansowych. Ceny materiałów z każdym rokiem rosną i budowy stają się co raz droższe.

W 2023 r. może być znacznie łatwiej. Wystarczy skorzystać z ulg i dofinansowań proponowanych przez państwo. Możesz uzyskać środki na rozpoczęcie budowy, fotowoltaikę, pompę ciepła czy na ocieplenie domu.

Sponsorowane

Kto i z jakich programów może skorzystać?

 • program Czyste Powietrze to rządowa pomoc dotycząca wymiany źródeł ciepła wykorzystywanych w naszych domach.
 • program Moje Ciepło to pomoc w zakupie pompy ciepła
 • program Mój Prąd to pomoc w zakupie fotowoltaiki
 • program Bezpieczny kredyt 2%- to nowy program, który wejdzie w życie w lipcu 2023 r. i pomoże zakupić na kredyt pierwsze mieszkanie osobom do 45 roku życia.

„Czyste Powietrze” ma na celu zmniejszyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Od stycznia 2023 r. wchodzą nowe przepisy według których program będzie bardziej korzystny. Na jego realizację rząd przeznaczy 135 tysięcy złotych, zmieni się próg dochodowy na wyższy, a korzystający z programu będzie mógł otrzymać wyższą, niż do tej pory dotację na wymianę pieca. O środki mogą się starać osoby, których dom został ukończony, a także właściciele lokali mieszkalnych z osobną księgą wieczystą. Osoby, których dochód roczny wynosi do 135 tysięcy mogą dostać 66 tys. złotych. Gospodarstwa z przeciętnym dochodem na osobę od 1894 zł do 2651 zł mogą otrzymać 99 tysięcy złotych, a osoby, których dochód wynosi od 1090 zł do 1525 zł mogą liczyć nawet na 135 tysięcy.

Sponsorowane

„Mój Prąd”. Z programu mogą skorzystać właściciele domów, którzy wytwarzają energię na własne potrzeby oraz mają umowę sprzedaży energii elektrycznej i rozliczają się w systemie net-billing. Korzystając z tego programu, można otrzymać maksymalnie 31 tysięcy złotych, a na same panele od 3000- 7000 zł. Przyznana kwota zależy od tego czy gospodarz zakłada same panele, czy też dodatkowo magazyn energii. Wniosek można złożyć online.

„Moje Ciepło” to program przygotowany dla domów jednorodzinnych, które spełniają warunki tj.: czynnik energooszczędności wynoszący maksymalnie 55 kWh/mkw na rok. Dodatkowo w domu nie może być innych źródeł ciepła. W ramach programu można otrzymać 7-21 tysięcy złotych. Pieniędzy nie dostaniemy do ręki przed montażem, a dopiero po w formie zwrotu. Nabór wniosków trwa od 29.04.2022 r. do 31.12.2026 r.

Nowa pomoc, która wejdzie w życie w lipcu 2023 r.

Sponsorowane

„Bezpieczny kredyt 2%”. To nowy program, który wejdzie w życie w lipcu tego roku. O dofinansowanie może się starać osoba, która nie posiada mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu. Ograniczeniem jest również wiek, gdyż o świadczenie mogą się starać osoby do 45 roku życia. Samotna osoba może maksymalnie otrzymać 500 tysięcy złotych, a małżeństwo lub rodzina do 600 tysięcy złotych. Jako że wkład własny przy tym programie nie może być większy, niż 200 tysięcy, to cena nieruchomości nie może przekroczyć 700/800 tysięcy złotych.

Zobacz również:

Sponsorowane
 • Źródła:
 • deccoria.pl Zewnętrzne źródło
 • Miniatura:
 • chrisho, Getty Images Signature

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane