w ,

Masz dom lub mieszkanie? Od kwietnia obowiązuje cię nowy podatek.

RomoloTavani, Getty Images

Właściciele mieszkań i domów muszą zapoznać się z nowymi przepisami, które wejdą w życie w kwietniu 2023 r. Chodzi o dodatkowy dokument, za który będziemy musieli zapłacić.

Świadectwo energetyczne będzie musiał posiadać każdy nowo wybudowany dom oddany do użytku, ale nie tylko. Obowiązkowy dokument będą musiały mieć osoby, które chcą wynająć lub sprzedać nieruchomość.

Sponsorowane

Czym jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne- to dokument określający zapotrzebowanie budynku na energię, dzięki któremu będzie można oszacować wydatki związane z nieruchomością. W dokumencie znajdą się również dane o rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową, energię użytkową, nieodnawialną energię pierwotną i jednostkową wielkość emisji CO2.

Sponsorowane

Za wydanie świadectwa energetycznego trzeba będzie sporo zapłacić.

Na chwilę obecną koszt wydania takiego certyfikatu to ok. 300-400 zł dla mieszkania i 500-600 zł dla domu jednorodzinnego. Jako że od 28 kwietnia dokument ten będzie obowiązkowy jego koszt może wzrosnąć do 600 zł dla mieszkania i nawet 1500 zł dla domu.

Wydany dokument będzie obowiązywał przez 10 lat, pod warunkiem, że przez ten czas nie zostaną w budynku wprowadzone żadne zmiany wpływające na zużycie energii. W momencie sprzedaży czy wynajmu mieszkania dokument zostaje przekazany kupującemu lub wynajmującemu.

Zobacz również:

Sponsorowane
  • Źródła:
  • wrc.net.pl Zewnętrzne źródło
  • Miniatura:
  • RomoloTavani, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane