w

Lubisz storczyki? Podpowiemy ci jak je rozmnożyć.

webandi, pixabay

Lubisz kwiaty, a w szczególności storczyki? Dziś podpowiemy ci co zrobić, aby nie kupować w kwiaciarni kolejnych drogich kwiatów. Wystarczy, że masz w domu jeden kwiat, a my podpowiemy ci jak go rozmnożyć.

Na samym początku szczerze odradzamy rozmnażanie storczyków z nasion. To praktycznie się nie udaje. Nasz sposób jest skuteczny i prosty musisz tylko zapamiętać kilka prostych zasad.

Sponsorowane

Jak rozmnożyć storczyk z keiku?

Rozród wegetatywny? Czy coś ci to mówi? Polega on na odcięciu kawałka rośliny zwanej keikiem i wytworzenia z tego fragmentu kolejnej nowej rośliny. Keiki, czyli korzenie powietrzne powstają na storczyku latem. Aby wyrosła z nich nowa orchidea należy obchodzić się z nimi bardzo delikatnie i ostrożnie.

Zacznij od odczepienia keika od reszty rośliny. Pamiętaj aby odcinać tylko te, które mają wysokość 4 cm. Następnie namocz je w wodzie o temperaturze pokojowej.

Sponsorowane

Przygotuj doniczkę w której znajdą się warstwy:

  • keramzytu,
  • ziemi w której rośnie główna roślina
  • specjalnego podłoża dla storczyków.
Sponsorowane

Po środku umieść sadzonkę. Pamiętaj, aby nie dociskać ziemi. Tak przygotowaną sadzonkę podlej dopiero za kilka dni.

Rozmnażanie rośliny ze „śpiących oczek”

Jeżeli w twoim storczyku nie wytworzyły się keiki zwróć uwagę czy na pędzie nie ma tzw. „śpiących oczek”. Jeśli są delikatnie wytnij ten fragment pędu (10-15 cm) i włóż poziomo do donicy. Ustaw w słonecznym miejscu i codziennie zraszaj. Kiedy wytworzą się korzenie o długości ok. 3 cm zasadź je w doniczkach wg wcześniejszej instrukcji. Teraz musisz uzbroić się w cierpliwość, niezależnie od metody od momentu zasadzenia do pierwszego pędu może minąć nawet rok.

Sponsorowane

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane