w

Krety rujnują twój ogród? Koniecznie wlej to do kopca.

Beeki, Pixabay

Krety mają ostre pazury, którymi drążą pod ziemią długie korytarze sięgające nawet 1 metra. Tunele znajdują się około 20-50 cm pod ziemią. Krety tworzą podziemne korytarze w celu polowania, a także do tworzenia gniazd w których śpią. Zwierzęta te potrafią w krótkim czasie narobić mnóstwo szkód w ogrodzie niszcząc korzenie kwiatów i roślin. Dodatkowo żywią się dżdżownicami, które są bardzo pożyteczne w przydomowych ogródkach, gdyż świetnie spulchniają ziemię. Wraz z nadejściem wiosny możemy spodziewać się dużej aktywności kretów niszczących naszą pracę. Jak sobie z nimi poradzić? Mamy na to prosty patenty.

Kopce potrafią skutecznie oszpecić twój ogród, a ich zakopywanie czy wykopywanie jest mało skuteczne i nastręcza nam wiele pracy. Dodatkowo utrudniają nam koszenie trawy i wyglądają mało estetycznie. Kretów nie można zabijać, gdyż grozi za to kara do 5 tysięcy złotych. Są to zwierzęta częściowo chronione. Można je jedynie przestraszyć czy przenieść w inne miejsce. Największa aktywność tych małych zwierzaków notowana jest wczesną wiosną, kiedy zaczynają poszukiwać jedzenia po zimie.

Sponsorowane
Maślanka i serwatka odstraszy krety/ Źródło: Fascinadora, Getty Images

Co zrobić, aby przegonić krety z domowego ogródka?

Zastosuj w tym celu mieszankę maślanki i serwatki. Fermentujące produkty mleczne odstraszą zwierzaki zapachem. Aby przygotować mieszankę należy wymieszać serwatkę i maślankę w proporcjach 3:1 i wlać kubeczek do każdego kopca.

Sponsorowane

Możesz również zakopać w kopcu kawałek ryby, cytrynę lub czosnek. Krety bardzo nie lubią takich zapachów.

Krety słabo widzą, ale mają wyostrzony węch i słuch.

Poza odstraszaniem kretów zapachem może je również przegonić głośnym dźwiękiem. Wystarczy umieścić aluminiową puszkę na paliku, a wiatr poruszając nią przepędzi niechciane gryzonie z naszego ogrodu.

Zobacz również:

Sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane