w , ,

Wypadają ci włosy? To może być Hashimoto.

globalmoments, Getty Images

Hashimoto to podstępna choroba związana z niedoczynnością tarczycy. Zanim padnie prawidłowe rozpoznanie, choroba daje pierwsze oznaki, które związane są z naszymi włosami. Jakie to objawy?

Choroba powoduje nadmierne osłabienie i wypadanie włosów, a nawet łysienie. W jej trakcie zmniejsza się produkcja hormonów i pojawia się obrzęk tkanki podskórnej. Chora tkanka nie odżywia prawidłowo cebulek włosa i włosy stają się słabe i kruche. Mała ilość hormonów powoduje zmniejszenie wydzielania łoju, zanik mieszków włosowych i spowolnienie wzrostu nowych.

Sponsorowane

Problem pojawia się zarówno u kobiet i mężczyzn i dotyczy nie tylko skóry głowy, ale też całego ciała. U kobiet zdarzają się sytuacje, że część włosów wypada, a w innym miejscach np. podbródku, policzkach pojawia się ich nadmiar (tzw. hirsutyzm).

Zadbaj o swoją dietę.

Najważniejsza w chorobie Hashimoto jest prawidłowa dieta. Należy zadbać o białko w diecie pochodzące z produktów odzwierzęcych: mięso, ryby, mleko, jajka oraz niepełnowartościowe pochodzące z roślin strączkowych. W diecie nie powinno zabraknąć: żelaza, witamin z grupy B, cynku i magnezu. Warto wprowadzić do diety owoce morza, sery, kasze gryczaną, pieczywo pełnoziarniste, kakao, gorzką czekoladę i pestki dyni. Ważne do wzmocnienia włosów są kwasy omega-3. Aby ich nie zabrakło należy jeść tłuste ryby oraz dodawać do potraw olej lniany.

Sponsorowane

Pielęgnuj skórę głowy delikatnymi środkami.

W pielęgnacji skóry głowy należy sięgać po delikatne szampony i ograniczyć mocno myjące szampony, aby dodatkowo nie wysuszać skóry głowy.

Zobacz również:

Sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane